Główne formy działalności stowarzyszenia

  • wieloletnia, niedotowana pomoc i opieka nad Polakami zamieszkałymi w Hiszpanii (pomoc po zamachu 11-M, porady prawne, pomoc językowa).
  • wieloletnia współpraca z ośrodkami hiszpańskiej administracji publicznej.
  • organizowanie obchodów rocznic narodowych – dzień 3 Maja; dzień 11 Listopada.
  • organizowanie i uczestnictwo w obchodach dni pamięci narodowej – bitwa pod Somosierrą; śmierć generała Sikorskiego na Gibraltarze.
  • organizowanie czasu wolnego dla Polaków przebywających w Hiszpanii – autokarowe wycieczki krajoznawczo-językowe.
  • organizowanie imprez rozrywkowych – bal karnawałowy, noc świętojańska, bal andrzejkowy, bal sylwestrowy.
  • organizowanie imprez kulturalno-oświatowych – cykliczne koncerty artystów polskich dla Polaków w Hiszpanii (Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Zbigniew Wodecki, zespół „Lombard”, zespół „Czerwone Gitary”, zespół „Wanda i Banda”, zespół „Pod Budą” itd). W latach 2001 – 2009 Stowarzyszenie sprowadziło wielu artystów, którzy swymi występami przybliżyli kulturę polską, zarówno Polonii, jak i Hiszpanom.
  • całoroczne występy drużyny piłkarskiej naszego Stowarzyszenia w rozgrywkach ligi hiszpańskiej. W latach 2001-2009 drużyna piłkarska osiągnęła wspaniałe wyniki sportowe i w tych latach zdobyła wiele cennych pucharów. Brała również udział w Mistrzostwach Świata Emigrantów, które corocznie odbywają się w Madrycie. W naszej drużynie występują zawodnicy, którzy swoją karierę rozpoczęli w Polsce ( II, III i IV liga ) i po dziś dzień kontynuują swoją pasję sportową w sekcji naszego Stowarzyszenia.
  • całoroczne występy zespołów tańca ludowego – zespół dziecięcy prowadzony przez Panią Dorotę Snopkowską (byłą tancerkę zespołu „Rzeszów”) i zespół dorosłych prowadzony przez Pana Leszka Domańskiego (byłego tancerza zespołu „Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej”). W latach 2001 – 2009 zespoły wystąpiły na scenach całej Hiszpanii : Gibraltar 2005, targi Expo Zaragoza 2008, Feria Narodów Fuengirola, Dzień Święty Santiago de Compostela, dni Segovii, dni Daroca, dni krajów Unii Europejskiej w Madrycie, dni polskie w Arińo i wiele występów w miastach Prowincji Madryt.
  • wieloletnia opieka nad Izbą Pamięci Narodowej w Somosierra. Organizowanie corocznych spotkań przyjaźni hiszpańsko-polskiej. Współorganizator odtworzenia batalii w 200 rocznicę bitwy pod Somosierrą. W roku 2009 Stowarzyszenie zostało odznaczone medalem ,,Pro Memoria”przez Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych , przyznanym pięciu członkom Stowarzyszenia.
  • W roku 2006 u boku Stowarzyszenia Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” – „Nuestra Casa” powstało Stowarzyszenie „Dom Polski” w Getafe – Madryt. Oba Stowarzyszenia współdziałają w realizacji projektów. Stowarzyszenie „Dom Polski” w Getafe – Madryt w roku 2007 podpisało, za pośrednictwem Prezesa Pana Andrzeja Janeczko, porozumienie o współpracy z burmistrzem Getafe Panem Pedro Castro. Porozumienie to przewiduje budowę pierwszego Domu Polskiego w Hiszpanii. Urząd Miasta Getafe zobowiązał się do nieodpłatnego przekazania działki oraz do pokrycia 51% kosztów budowy.
  • Od roku 2008 projekt znajduje się w Senacie RP w celu zatwierdzenia.