II Zjazd Stowarzyszeń Polonijnych oraz Kapelanii Polskich w Hiszpanii

W dniach 22.06.2013 – 23.06.2013 odbył się II Zjazd Stowarzyszeń Polonijnych oraz Kapelanii Polskich w Hiszpanii zorganizowany przez Stowarzyszenie Polakow w Hiszpanii „Nasz Dom” – „Nuestra Casa” i Dom Polski w Getafe – Madryt.

Honorowymi gośćmi Zjazdu byli Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie HiszpaniiPan Tomasz Arabski oraz Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Pan Longin Komołowski.

W zjeździe wzieli również udział przedstawiciele Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Madrycie, Pan Krzysztof Czaplicki i Pani Iwona Czaplicka; PLL LOT Pani Małgorzata Wieteska; Polskiej Organizacji Turystycznej Pani Agata Witosławska oraz wieloletni działacze polonijni: Sidonia Ignatowicz, Lech Piekutowski, Marian Świerczyński, Jerzy Janiszewski.

Zjazd rozpoczął się od spotkania prezesów dwudziestu Stowarzyszeń Polonijnych w Hiszpanii z zaproszonymi gośćmi, na którym przedstawiono roczne plany działalności Stowarzyszeń oraz nurtujące je problemy. Przedstawiono również nowe logo portalu internetowego polonia.es. W podsumowaniu dyskusji głos zabrali Ambasador RP Pan Tomasz Arabski, który podziękował prezesom za przedstawienie planów działalności Stowarzyszeń na najbliższy okres i zadeklarował wolę pomocy i współpracy. Następnie Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Pan Longin Komołowski podkreślił duże znaczenie oświaty polonijnej w zachowaniu języka i kultury polskiej oraz konieczność wzmacniania współpracy pomiędzy Stowarzyszeniami Polonijnymi. Na zakończenie spotkania Prezes Stowarzyszenia Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” – „Nuestra Casa” i Dom Polski w Getafe – Madryt Pan Andrzej Janeczko podziękował za wieloletnią współpracę pomiędzy Stowarzyszeniami Polonijnymi w Hiszpanii i zaprosił wszystkich uczestników do szerszego współdziałania przy tworzeniu nowych wspólnych projektów.

Po zakończeniu części oficjalnej zjazdu odbyła się Biesiada Polonijna – „Noc Świętojańska” z udziałem przedstawicieli i sympatyków Stowarzyszeń Polonijnych oraz zaproszonych gości. Oprawę artystyczną zapewnili Przyjaciele Polonii i Polaków na Świecie „Kapela Góralska Zbójnicy” ze Szczyrku oraz zespoły folklorystyczne Stowarzyszeń „Nasz – Dom” i Dom Polski.

Na stołach biesiadnych zagościły oscypki, pierogi, polskie ciasta oraz tradycyjne potrawy hiszpańskie przygotowane na tę okazję przez Stowarzyszenia biorące udział w zjeździe.

Symboliczne ognisko Nocy Świętojańskiej rozpalili Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Pan Longin Komołowski oraz Konsul RP Pan Krzysztof Czaplicki.

            W drugim dniu zjazdu uczestnicy wzieli udział w Obchodach Dnia Braterstwa w Somosierra. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną przez proboszcza parafii Somosierra ks. Jose Medina, Kapelana Polonii Getafe – Mostoles ks. Andrzeja Sobczyka oraz gościa z Polski ks. Kazimierza Sowę.

Oprawę muzyczną Mszy Świętej przygotowali: „Kapela Góralska Zbójnicy” ze Szczyrku oraz chór Stowarzyszeń „Nasz – Dom” i Dom Polski

Po Mszy Świętej odbył się apel poległych w trakcie, którego delegacje Ambasady RP w Madrycie, Stowarzyszeń Polonijnych w Hiszpanii oraz Urzędu Miasta Somosierra złożyły wieńce pod tablica upamiętniającą poległych w wąwozie Somosierra w 1808r.

W ceremonii wzieli udział m. in. attache Obrony w Ambasadzie RP w Madrycie, płk. Jerzy Duda oraz burmistrz miasteczka Somosierra, Francisco Sanz Gutierrez.

             Zjazd zakończył się wspólnym zwiedzaniem izby pamięci poświęconej bitwie o Somosierra oraz braterskim spotkaniem polsko – hiszpańskim.

 Współorganizatorzy:

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku „POLONICA”

Hiszpańsko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne „FORUM”

Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Klub Wawel”

Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe „POLONIA”

Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Klub Olimpijczyka Polonii w Hiszpanii„Dyskobol”

Stowarzyszenie Polaków Zamieszkałych w Avili „ CASA DE COPERNICO”

Stowarzyszenie Kulturalne Baskijsko-Polskie „Arrano-Zuria”

Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły w Segovii

Stowarzyszenie Kulturalne Polsko-Aragońskie

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturowe „Nasz Dom” w Aragón

Stowarzyszenie Kulturalne Polaków w Hiszpanii „Pireneje”

Polskie Stowarzyszenie Kulturalne w Galicji

Stowarzyszenie Polsko – Kanaryjskie „ARKA”

Stowarzyszenie Kulturalne Przyjaźni Polsko-Hiszpańskiej „KOPERNIK” – (Murcia)

Stowarzyszenie Polskich Lekarzy i Personelu Sanitarnego w Hiszpanii „Polonia Médica”

Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe Polaków w Hiszpanii „SPARTA”

Misjonarze Werbiści z Madrytu – SVD

Kapelania Polska Getafe Móstoles

Partner Medialny www.polonia.es            

 

 

SPONSOR ARTYSTYCZNY            „Kapela Góralska Zbójnicy”          

 

SPONSORZY:

PLL LOT www.lot.com     

 

BODEGAS I. PETRALANDA www.zearra.com

 

RESTAURANTE LA BRASERIA

 de San Rafael

www.labraseriasr.com   

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*