STOWARZYSZENIE POLAKÓW W HISZPANII ,,NASZ DOM”-,,NUESTRA CASA” I DOM POLSKI W GETAFE – MADRYT

W dniach 24 – 25 września w Getafe – Madryt pod Patronatem Honorowym Ambasady RP w Madrycie oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska odbył się IV Zjazd Stowarzyszeń Polonijnych oraz Kapelanii Polskich w Hiszpanii. Honorowymi gośćmi spotkania byli Zastępca Przewodniczącej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senator RP Pan Artur Warzocha, Przedstawiciel Rady Krajowej Stowarzyszenia Wspólnota Polska Prezes oddziału Katowice Pan Stefan Gajda, Chargé d’affaires a.i. Ambasady RP w Madrycie Pan Piotr Dolata, Konsul Generalny RP w Barcelonie Pan Marek Ciesielczuk, Konsul RP w Madrycie Pan Krzysztof Wielgus, Radca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Madrycie Pan Mirosław Węglarczyk, delegat Konsulatu Honorowego z Pampeluny Pani Anna Radomska oraz reprezentant Polskich Linii Lotniczych LOT Pani Anna Rembiasz.

Organizatorem zjazdu było Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom“- „Nuestra Casa” i Dom Polski w Getafe-Madryt. Na zjeździe obecni byli reprezentanci stowarzyszeń polonijnych z całej Hiszpanii; Klub Wawel, Forum, Sparta, Amigos de la Lengua Polaca, APPEMIC, Circulo Amigos Del Arte, St. Im. Karola Wojtyły, Asociación Polaca Ámbar, Casa de Copernico, Polonia w Galicji, Krakus, Polonica, Szkolny Punkt Konsultacyjny, Szkoła im. Czesława Milosza, Nasz Dom i Dom Polski.
W zjeździe uczestniczyli również Kapelanii Polscy w Hiszpanii ks. Czesław Piela, ks. Mirosław Baran, ks. Andrzej Sobczyk, ks. Slawomir Wiktorowicz, ks. Mateusz Dobrzycki, ks. Tomasz Grala
Zaproszono również Pana Mariana Świerczyńskiego i Pana Lecha Piekutowskiego, którzy swoją wieloletnia pracą społeczną przyczynili się do promocji Polski w środowisku hiszpańskim.
Na wstępie Prezes Stowarzyszenia „Nasz Dom „ – „Nuestra Casa” i Domu Polskiego w Getafe – Madryt Pan Andrzej Janeczko serdecznie przywitał zgromadzonych gości i wyraził swe przekonanie, że „najlepsze projekty polonijne powstają, gdy Polacy ze sobą rozmawiają”
Jako pierwszy z honorowych gości głos zabrał Senator RP Pan Artur Warzocha. Odczytał list Marszalka Senatu RP Pana Stanisława Karczewskiego skierowany do uczestników IV Zjazdu Stowarzyszeń Polonijnych oraz Kapelanii Polskich w Hiszpanii. Przedstawił również zmiany w finansowaniu organizacji polonijnych.
Następnie przemawiał Przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Pan Stefan Gajda, który w obrazowy i profesjonalny sposób przedstawił 25- letnie doświadczenie współpracy z Polonią i Polakami poza granicami kraju oraz naświetlił wszystkie reguły współpracy i pomocy finansowej, jaką świadczy Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” poza granicami Polski.
Głos zabrali również: Chargé d’affaires a.i. Ambasady RP w Madrycie Pan Piotr Dolata, Konsul Generalny RP w Barcelonie Pan Marek Ciesielczuk oraz Konsul RP w Madrycie Pan Krzysztof Wielgus, który odczytał list Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonia i Polakami za Granicą skierowany do uczestników zjazdu
List okolicznościowy wystosował również Prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Pan Tadeusz Pilat.
Następnie głos zabrali kolejno prezesi stowarzyszeń, dyrektorzy punktów nauczania oraz księża Polscy w Hiszpanii przedstawiając zarys swojej działalności jak również plany i projekty na przyszłość. Głównymi tematami, jakie zostały poruszone były nauka języka polskiego, sposoby finansowania działalności, prezentowania dorobku kultury polskiej w Hiszpanii oraz doskonalenie stałego kontaktu dzieci i młodzieży z Ojczyzną.
Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Madrycie Pan Mirosław Węglarczyk dokonał przeglądu stosunków handlowych i gospodarczych pomiędzy polską i Hiszpanią
Na zakończenie części oficjalnej Senator RP Pan Artur Warzocha odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników zjazdu
Po zakończeniu obrad na uroczystym obiedzie kontynuowane były nieformalne rozmowy wystąpili również artyści: Jan Zieliński zespół „BOLTER” oraz Krystyna Dera z zespołu „CYKADY”, którzy wspólnie z zespołem młodzieżowym Stowarzyszeń Nasz Dom i Dom Polski swymi występami uświetnili wieczorną Biesiadę Polonijną.
W drugim dniu Zjazdu uczestnicy wzięli udział w Obchodach Dnia Braterstwa w miejscowości Somosierra. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną przez proboszcza parafii Somosierra ks. Jose Medina oraz księdza Sławomira Wiktorowicza.
Przed Mszą Świętą goście zwiedzili izbę pamięci poświęconą bitwie wąwozie Somosierra, której opiekunem jest proboszcz parafii Somosierra Jose Medina wspierany od 20 lat przez Stowarzyszenia Nasz Dom i Dom Polski.

Po Maszy Świętej odbył się apel poległych w trakcie, którego delegacje Senatu RP, Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Ambasady RP w Madrycie, Stowarzyszeń Polonijnych w Hiszpanii, oraz Urzędu Miasta Somosierra złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą poległych w bitwie z 1808r. Następnie w parku Urzędu Gminy Somosierra miała miejsce mała uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego (pierwszego w Hiszpanii) poświęconego majorowi Władysławowi Anczycowi zamordowanego strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD./certyfikat/
Na zakończenie uroczystości Prezes Stowarzyszenia „Nasz Dom „ – „Nuestra Casa” i Domu Polskiego w Getafe – Madryt Pan Andrzej Janeczko podziękował w imieniu zebranych Burmistrzowi Gminy Somosierra Francisco Sanz Gutierrez oraz księdzu Jose Medina za wieloletnią owocną współpracę a wszystkim przybyłym gościom za obecność w tak doniosłej i ważnej uroczystości dla Polonii Hiszpańskiej. Senator RP Pan Artur Warzocha i Prezes Pan Stefan Gajda po raz kolejny podkreślili role historii i języka polskiego w kształtowaniu patriotyzmu i szacunku dla naszych symboli narodowych i bohaterów.
IV Zjazd Stowarzyszeń Polonijnych oraz Kapelanii Polskich w Hiszpanii zakończył się corocznym piknikiem braterstwa /wspólnym hiszpańsko polskim stołem degustacyjnym/. Oprawę artystyczną i poczty sztandarowe przygotowali Polonijny Zespół Ludowy Stowarzyszeń „Nasz Dom” i Dom Polski oraz zaproszeni artyści Jan Zieliński i Krystyna Dera.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*