„Tutaj mieszkasz, tu głosujesz”

Kampania informacyjna o wyborach samorządowych w Hiszpanii skierowana do imigrantow – „Tutaj mieszkasz, tu głosujesz”
Zarówno rządzący w Hiszpanii socjaliści, jak i opozycyjna prawicowa Partia Ludowa (PP) prowadzą intensywną kampanię informacyjną skierowaną do ponad 2 milionowego elektoratu imigrantów, którzy będą mogli głosować w w wyborach do władz samorządowych 22 maja 2011. Imigranci z prawem do głosowania muszą jednak wcześniej, przed 15 stycznia 2011, wpisać się na listę wyborców.
Według sonadaży, w wielu gminach, gdzie koncentrują się imigranci,  ich głosy mogą mieć decydujące znaczenie. W wyborach samorządowych w 2007 r. z prawa do głosowania skorzystało ok. 1.200.000 imigrantów.
Obecna kampania informacyjna skierowana jest do 1.700 000 obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków mieszkających w Hiszpanii, 350 tysięcy imigrantów pochodzących z krajów, z którymi Hiszpania podpisała odpowiednie umowy o głosowaniu, tj. Ekwadoru, Kolumbii, Peru, Boliwii, Chile, Paragwaju, Norwegii oraz Nowej Zelandii, a także 380 tysięcy tych, którzy nabyli obywatelstwo hiszpańskie.
Imigranci z prawem do głosowania muszą mieszkać legalnie i w sposób nieprzerwany w Hiszpanii przez okres co najmniej 5 lat, być zameldowanymi w Urzędzie Miasta i oraz w dniu głosowania mieć ukończone 18 lat.
Pod hasłem: „Tutaj mieszkasz, tu głosujesz”, lokalne władze Madrytu po raz pierwszy skierowały do Polaków zamieszkujących ten region informację w języku polskim, w której powiadamiają o warunkach głosowania i zachęcają do wpisywania się na listą wyborców. „Jesteśmy częścią Autonomii Madryckiej. Jeżeli chcesz wziąć udział w głosowaniu, zapisz się na listę!” – zaapelowały lokalne władze stolicy.
Wybory samorządowe wyłonią regionalnych premierów i burmistrzów.
Także rządzący socjaliści zachęcają do „zapisywania się, aby móc głosować”. „Niech twój głos się liczy” – apelują.  W kampanii socjaliści tradycyjnie stawiają na walkę z rasizmem i ksenofobią oraz podkreślają konieczość respektowania fundamentalnych praw imigrantów. Ich hasła wyborcze to m. in. „Przeciwko rasizmowi i ksenofobii” oraz „O twoje prawa”.
Kampania obejmuje ogłoszenia w mediach i miejscach przebywania emigrantów, np. w siedzibach ich organizacji.Dla ułatwienia wpisywania się na listy wyborcze otwarto strony internetowe: www.inscribeteparavotar.es. Cudzoziemcy z prawem do głosowania otrzymali również pisma z delegatur Krajowego Biura Wyborczego drogą pocztową.
Wpisów można dokonać w urzędach miasta, wypełniając odpowiedni formularz, przez internet, pod adresem:https://sede.ine.gob.es, lub na poczcie, odpowiadając na pisma, które obywatele UE otrzymali w październiku, a obywatel spoza EU, w listopadzie.
Majowe wybory do władz samorządowych będą najważniejszym sprawdzianem dla rządzących socjalistów od czasu wyborów parlamentarnych w 2008, a także od czasu ostatnich wyborów do lokalnych władz Katalonii, które odbyły się już w listopadzie br. Katalońskie wybory samorządowe zakończyły się dotkliwą porażką socjalistów (stracili 9 mandatów); zyskała natomiast opozycyjna Partia Ludowa (zwiększyła stan posiadania z 14 do 18 mandatów).
Imigranci uważani są za elektorat w większości socjalistyczny. Jednak popularność socjalistów spada w związku z wprowadzeniem na wiosnę przez rząd olbrzymich oszczędności spowodowanych kryzysem gospodarczym. Bezrobocie i reformy antykryzysowe szczególnie mocno odczuwają imigranci. Taka sytuacja może przełożyć się na ich głosy w wyborach samorządowych.

Grażyna Opińska (PAP)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*