Hiszpania ostatnia, a Polska przedostatnia w UE pod względem rządowej pomocy rodzinie

Po zniesieniu w Hiszpanii od początku nowego roku „becikowego” w wysokości 2,5 tys. euro, kraj ten znalazł się na ostatnim miejscu wśród 27 członków Unii Europejskiej pod względem rządowej pomocy rodzinie – poinformował w ostatnim raporcie niezależny Instytut ds. Polityki Rodzinnej (IPF).
Polska zajmuje przedostatnie miejsce, tuż po Portugalii.
Najbardziej rodzina chroniona jest w Luxemburgu, Danii i Austrii.
IPF stosuje takie kryteria mierzące wielkość pomocy udzielanej rodzinom, jak PKB, becikowe, urlopy macierzyńskie, elastyczność godzin pracy.
Zdaniem przewodniczącego IPF, Eduardo Hertfeldera, zniesienie becikowego w Hiszpanii świadczy o „głębokiej niewrażliwości i pogardzie socjalistycznego rządu wobec rodziny”.
„Tymczasem pomoc rodzinom należy do podstawowej pomocy społecznej, gdyż jest potrzebna całemu społeczeństwu – powiedział. – To rodzina jest najbardziej narażona na wszelkie zawieruchy społeczne i nie dopuszcza do kryzysu o nieobliczalnych konsekwencjach”.
„Bez rodziny i jej funkcji społecznej, ogromna liczba bezrobotnych w Hiszpanii załamałaby już w dramatyczny sposób struktury społeczne” – podkreślił.

Hertfelder ostrzegł, że jeżeli rządowa polityka wobec rodzin nie zmieni się, rok 2011 będzie jeszcze trudniejszy. „Zniesienie becikowego oznacza, że podstawowa komórka społeczna zostala pozostawiona swojemu losowi. Państwo nie ma woli politycznej, aby pomóc rodzinie. Można powiedzieć, że rodzina jest przez rząd karana” – powiedział.
Zgodnie z danymi Banku Hiszpańskiego, liczba bezrobotnych w tym kraju przekroczyła 4 mln pod koniec 2010 wynosi ponad 20%, tj. dwa razy więcej niż średnia w UE. W ponad 1,3 mln rodzinach nikt nie pracuje.

Grażyna Opińska (PAP)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*