Otwarto nową sidzibę Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Madrycie

W Hiszpanii otwarto nową siedzibę Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Madrycie. Uroczystego otwarcia dokonał minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski.

Nowa siedziba mieści się w centrum stolicy, przy ulicy Goya 15.
Powodem przeniesienia konsulatu z budynków Ambasady RP, gdzie dotychczas się mieścił, była konieczność poprawienia warunków obsługi interesantów, w tym zapotrzebowania na łatwy dojazd.
Ambasada RP znajduje się na obrzeżach miasta, w rezydenckiej dzielnicy Puerta de Hierro. „Duża odległość od centrum i trudny dojazd transportem publicznym były dla interesantów bardzo uciążliwe” – powiedział kierownik Wydziału Konsularnego, Krzysztof Czaplicki.
Problem związany z lokalizacją placówki narastał w miarę zwiększania się emigracji polskiej do Hiszpanii. Obecnie w tym kraju przebywa ok. 130 tysięcy Polaków, których średnia wieku wynosi 33 lata. Wydział Konsularny w Madrycie wydaje ok. 3 tysięcy paszportów rocznie. Dla dzieci co roku wydaje się paszporty tymczasowe. Łatwość dojazdu do konsulatu stała się sprawą podstawową.
Teraz do nowego konsulatu można szybko dojechać metrem czy autobusem. Lokal ma obszerną poczekalnię, w której przewidziano kącik dla dzieci z zabawkami i miejsce do przewijania niemowląt.
Czaplicki podkreślił, że dzięki wysiłkowi całego zespołu placówkę przeniesiono sprawnie, praktycznie bez uszczerbku dla codziennej obsługi konsularnej.
Grażyna Opińska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*