Podwójne Obywatelstwo

Niedawno pisaliśmy krótką wzmiankę o tym jak można się starać o obywatelstwo hiszpańskie i na czym polegają egzaminy lecz nie wyczerpaliśmy tego tematu do końca. Niektórzy z was pisali z wieloma pytaniami, i właśnie w tym artykule postaramy się dość obszernie odpowiedzieć na te pytania.

polonia

Mieszkając poza granicami swojej ojczyzny, po wielu latach przychodzi taki moment że zadajemy sobie pytanie i co dalej. Wracamy? Zostajemy? Co z naszymi dziećmi, zadajemy im pytanie chcesz wrócić? Ja tutaj mam przyjaciół ja tutaj chodzę do szkoły jak wrócę będę musiała zaczynać od nowa będzie trudniej. Tu masz dobrą stabilną pracę, lub dajesz sobie wspaniale radę w twojej działalności gospodarczej. Będziesz musiał rozpoczynać od nowa.?  I wiele podobnych pytań jakie sobie zadajemy wspólnie z rodziną.

Lecz kiedy w końcu mówisz nie, tutaj zostaje tutaj jest moje życie które kosztowało mnie wiele pracy tutaj mam znajomych. Chcę  obywatelstwo hiszpańskie, dlaczego nie – większe perspektywy podróżowania, będę miał prawo decydować o ważnych sprawach tego kraju moje dzieci będą miały łatwiej w szkole etc.

Starasz się o obywatelstwo hiszpańskie musisz wiedzieć że w momencie kiedy je otrzymasz dla władz hiszpańskich stracisz obywatelstwo polskie na terenie Hiszpanii. Ustawodawstwo Hiszpanii pozwala na podwójne obywatelstwo osobom pochodzącym z niektórych krajów czyli obywatelom Andory, Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Kolumbii, Kostaryki, Kuby, Republiki Dominikana, Gwinei Równikowej, Ekwadoru, Filipin, Gwatemali, Honduras, Meksyku, Nikaragui, Panamy, Paragwaju, Peru, Portugalii, Porto Rico, Salwador, Urugwaj, Wenezuela.

Pamiętaj, będąc Polakiem w momencie odebrania dokumentów, które potwierdzą twoje nowe obywatelstwo hiszpańskie zrzekasz się w deklaracji pisemnej obywatelstwa polskiego. Po otrzymaniu obywatelstwa hiszpańskiego twój dokument tożsamości (DNI) zgodnie z prawem hiszpańskim zostanie uzupełnione o nowe nazwisko. W urzędzie stanu cywilnego (Registro Civil) pracownicy dopiszą ci rodowe nazwisko twojej matki gdyż obywatel hiszpański ma zawsze dwa nazwiska. Będziesz musiał pozmieniać we wszystkich bankach tożsamość, i musisz pamiętać o zrobieniu tego w wszystkich punktach, których masz wpisane obywatelstwo gdyż twój numer NIE już będzie nieważny, otrzymasz  DNI 00000000R. Jest jeden wyjątek. Jedyny urząd podatkowy (Hacienda) otrzyma tą wiadomość automatycznie. Z wielu rozmów z innymi osobami, które już to robiły zalecamy wam, aby w momencie kiedy zgłosicie się na Policje z nową hiszpańską metryką urodzenia po odbiór nowych dokumentów DNI i Paszportu, poproście o dokument, który wyjaśnia że jesteś tą samą osobę i że twoje NIE i nowe DNI dotyczą tej samej osoby. Ułatwi to wam zmianę obywatelstwa we wszystkich koniecznych urzędach.

No i co dalej ?  W deklaracji pisemnej zrzekłeś się obywatelstwa polskiego lecz nikt ci nie zabrał twoich dokumentów Twojego polskiego paszportu ani dowodu osobistego. W Hiszpanii nie jesteś już Polakiem!! Pamiętaj – po otrzymaniu obywatelstwa hiszpańskiego w tym kraju powinieneś legitymować się wyłącznie dokumentami hiszpańskimi. Urzędnicy Konsulatu RP już ci nic nie pomogą gdyż dla Hiszpanów nie jesteś już obywatelem polskim.

A co w Polsce?

Prawo polskie nie zabrania obywatelowi polskiemu na nabycia obywatelstwa innego kraju.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie jednak z art. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim  (Dz.U. z 2012 r. poz. 161 z późniejszymi  zmianami) „obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki”.

Tak jak w przypadku Hiszpanii obywatel Polski uznawany przez władze polskie wyłącznie za obywatela polskiego nie może na terenie Polski domagać się pomocy konsularnej od władz Hiszpanii nawet jeśli posiada także obywatelstwo tego kraju.

Pełną informację znajdziecie na stronie Polskiej Straży Granicznej:

http://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/3248,Komunikatdotyczacy-obywateli-RP-posiadajacych-rownoczesnie-obywatelstwo-innego-.html

Zgodnie z prawem polskim jedyny sposób na zrzeczenia się obywatelstwa polskiego jest wystąpienie z wnioskiem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie jego zgody, która wyrażana jest w formie postanowienia. Co ciekawe, nie istnieje możliwość wniesienia od niego odwołania. Tylko od woli głowy państwa ostatecznie zależeć będzie, czy polskie obywatelstwo utracimy. Prezydenta PR nie wiążą także konkretne terminu do wydania niniejszego postanowienia.

Redakcja.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*