„Biała Noc” kultury w Madrycie

Madryt świętował z soboty na niedzielę 11/ 12 września jedno z największych wydarzeń kulturalnych roku, tzw. „Białą Noc” kultury. Setki tysięcy osób wyszły na ulice hiszpańskiej stolicy, aby wziąć udział w różnorodnych spektaklach artystycznych – muzycznych, teatralnych, kinowych, malarskich, tanecznych i poetyckich, zorganizowanych przez ponad 200 instytucji.

Ideą tegorocznej, piątej już edycji Białej Nocy był „obywatel i jego środowisko kulturalne”, w przeciwieństwie do wielkch spektakli artystycznych. Tłem uczyniono przestrzeń publiczną, centrum miasta, główne ulice i place jako miejsca kultury dostępnej dla wszystkich.

Specjalny program przygotował Instytut Polski, który zaprosił na noc „z muzyką na żywo, poezją i projekcją eksperymentalnych filmów animowanych”. Na jednej z głównych ulic Madrytu, Felipe IV, do późnych godzin nocnych trwały koncerty polskiego zespołu nurtu etno-folk „Transkapela”. Zespół inspiruje się tradycjami muzycznymi obszaru Karpat, a zwlaszcza muzyką karpackich klezmerów.

W siedzibie Instytutu Polski zaproponowano „poezję zamienioną w teatr”, czyli przedstawienie wierszy w formie małych inscenizacji scenicznych, w wykonaniu młodych artystów. Spektakl był rezultatem poetyckich warszatów interpretacyjnych, prowadzonych pod kierunkiem aktorki i pedagoga, Zywilii Pietrzak.

Polska Organizacja Turystyczna (POT) w Madrycie patronowała wystawie „Polskie Koleje. Podróż do przeszłości”, współorganizowanej z Fundacją Kolei Hiszpańskich. Wystawę stanowiła rekompilacja fotografii hiszpańskich artystów, których tematem są pociągi, m. in. muzeum kolejnictwa, stuletnie stacje kolejowe, stare, ale wciąż funkcjonujące lokomotywy.

Władze Madrytu i różne instytucje kulturalne przygotowały ponad 200 bezpłatnych spektakli skierowanych do wszystkich grup wiekowych i uwzględniających różne preferencje.

Na Placu Cibeles zorganizowano makrodyskotekę na wolnym powietrzu, „fiestę dla wszystkich”, z muzyką przed-rockową, jak fox-trot, swing, jazz, country czy hiszpańskie paso doble.

Komisarzem Białej Nocy 2010 była Basurama, grupa specjalizująca się w projektach opartych na wtórnym wykorzystaniu odpadów. Grupa zbudowała publiczne huśtawki i postawiła kontenery zamienione w ogrody warzywne.

Basurama zaapelowała do obywateli o udział w „drugim życiu wydarzeń kulturalnych”, już po 6 rano, następnego dnia. Biała Noc Kultur potrwa 10 godzin, od wieczora w sobotę do wschodu słońca w niedzielę.

Grażyna Opińska (PAP)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*