Odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt Fryderyka Chopina w Barcelonie

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, w środę, w barcelońskim hotelu „Cuatro Naciones” na ulicy La Rambla 40 odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej pobyt polskiego kompozytora w tym mieście w latach 1838-39. Na uroczystości obecny był burmistrz Barcelony, Jordi Hereu i Boher oraz konusul generalny RP, Marek Pernal.

 

Fryderyk Chopin wraz z francuską pisarką George Sand i jej dziećmi, Maurice i Solange, dwukrotnie spędzili w Barcelonie kilka dni: od 2 do 7 listopada 1938 r. w drodze na Majorkę oraz w podróży powrotnej, od 14 do 22 lutego 1839 r. – przypomnial konsul. – Podczas pobytu zwiedzili miasto zatrzymując się w gospodzie „Gran Hotel de las Cuatro Naciones” znajdujący się na ówczesnej Rambla del Centro pod numerem 35 (dzisiaj nr. 40).

 

Następnie odbyła się ceremonia przyjęcia tzw. Gigantów Fryderyka Chopina i George Sand w poczet Gigantów katalońskich i barcelońskich.

 

Giganty to ponad 4-metrowej wysokości lalki z drewna i kartonu. Uosabiają postaci historyczne lub przedstawicieli różnych kast społeczności lokalnej z dawnych czasów. Tradycyjnie biorą udział w popularnych festynach katalońskich; są wtedy poruszane przez aktorów na szczudłach.

 

Opiekunami nowych Gigantów zostały dwie organizacje podtrzymujące tradycję lalek – Federacio de Colles de Geganters de Catalunyua oraz Coordinadora de Geganters de Barcelona.

 

Giganty Fryderyka Chopina i George Sand wezmą udział w uroczyście obchodzonym święcie patronki Barcelony Merce – Matki Bożej Miłosiernej (23 – 26 września), a także w koncercie na Placu del Rei (26 września) pt. „Z Polski do Barcelony. Cztery jazzowe wizje Chopina”. Koncert zorganizowano przy współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie.

 

Grażyna Opińska (PAP)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*